A levegőnek nincs illata, de akkor mégis van, ha valami illatosítja.
Bodza, akác, hárs, jázmin... Ezek illata jut el leginkább hozzám. A házunk előtt álló nagy hársfa néha elküldi az orromig az illat-üzenetét, mely közben a hozzám vezető útján már jelentősen legyengül.
Van az akácé is, amely gyerekkorom illata.
Estefelé kiültünk a nagymamám háza előtti akácfa elé. Mi gyerekek az árokparton ültünk, a felnőttek sámlin, széken és hokedlin. Olyan jó alföldi szokás volt estefelé kiülni a ház elé, az volt akkor a chatelés.
Megszólították az arra járókat, és a köszönésen túl némi érdeklődés is volt a rövid beszélgetésekben: az egészség, egy-egy haláleset, leginkább az unokák és a szomszédok ügyes-bajos, leginkább pletykaszintű hírei.
Közben akácillat volt a levegőben, mely keveredett az alföldi nyári por illatával a lassan erejét vesztő hőségben.
.jpg)
.jpg)
A régi utcánkban is voltak hársfák, de viszonylag lejjebb, a végén, az illatukat csak akkor éreztem, ha arrafelé mentem. Itt az elmúlt hetekben áradt a hársillat, nem csupán ha kiléptem a lakásból, de be is "jött". A környéken közel és minden irányban vannak hársfák. Majd leszédültem a bicikliről, a bolt felé végig ontották az illatukat az út mellett. Az akácot idén nem volt szerencsém szagolni.
VálaszTörlésAhogy leírtad a gyerekkori élményed, filmszerűen jelent meg előttem. A mi falunk dunántúli, de ott is ez volt az esti chatelési szokás :) Kispad is volt sok helyen a házak előtt.
Van egy viaszvirágunk, anyósomé volt, nem is tudom, hány éves lehet...Én már majd' 50 éve "ismerem" és már akkor is szép méretű volt. Izgultam, az áttelepítést majd hogy viseli. De szerencsére a konyhában egy jó helyet találtam, tavaly is virágzott, iden pedig már május közepe óta folyamatosan egyre újabbak jelennek meg. Most is van 5-6, ebből kettő még nem nyitotta ki a szirmait. Este olyan bódító illatuk van, a hársét is elnyomták.
rhumel
En most a haz elötti harsfat közelröl nem szagolgattam. Az erkelyröl neha lehet erezni, de akkor a szeliranynak nagyon be kell segitenie.
TörlésEn a Dunantulon ilyen chatelös az alkonyhoz közeli 1-2 oraval nem talalkoztam. Gyerekkoromban sokat voltam Bekescsaban, es ha nem az arok partjan ültem, volt nekem is egy kis samlim, es ott is üldögeltem.
Macsok( csaladnev) "nyanya" is kint ült, nagymamam alberlöje. Mindig sötet ruhaban, kötenyben es az alla alatt nagy csomora kötött kendöben. Soha nem lattam a hajat, de szerintem ösz volt, hosszu es befonva.
A beszelgetes totul folyt legtöbbször, ezert is ragadt ram sok szo, es meg mindig bennem vannak.
A viaszvirag illatat ismerem. Nekem nem volt, de a munkahelyem tanari szobajaban igen.
A tied most kitartoan ontja az illatat, szivd be jo melyen, es figyeld, ahogy az a meg szundikalo kettö is kinyilik.
Az ekezetek hianyabol lathatod, hol vagyok. Legyen jo a hetvegetek!
Kedves Éva, pontosan leírtad gyerekkorom díszleteit, legalábbis az elején, míg másik házba nem költöztünk, nagyobba, központhoz közelebbi kerületbe.
Törlés9 évig ilyen estefelé kiülős, a szomszédokhoz közeli életmódot, ahol járda csak az árnyékos oldalon volt, mert a napos úgyis gyorsan felszáradt! Az akácillat, nomeg az orgonáé engem is elkísért, a füves árokpart, ahol nagyapám a kaszát fente, a kotlós a csirkéit vigyázta... A gyerekeknek minden játszóhely, búvóhely volt!
Jó hétvégét, ékezetek nélkül is!
En mindig nagymamam feher falu valyoghazaban voltam gyerekkent, aztan felnöttkent is visszajartam halalaig, söt utana is. Matyi bacsi nagymamam 3. ferje ugyanis meg ott lakott az ö halalaig is. Aldott jo ember volt, becsületes es szorgalmas. Nagyapam helyett nagyapam volt.
TörlésCsak az ö halala utan adtuk el a hazat. Biztosan lattal mar olyat, hogy a haz feher falainak az aljara vastag kek csikot festettek, es a hosszu folyoso falat hengerelt minta diszitette. A folyoso oldalan szölö futott fel a nyari konyhaig. A maga nemeben tökeletes volt az a haz.
Azert irtam, hogy porillat is volt, mert az en gyerekkoromban földut volt a haz elött. Persze, kesöbb ez megszünt, mert aszfaltoztak.
Azon a földuton szodas is ment lovaskocsival, es csengövel jelezte, hogy megerkezett. Akkor mindenki felkapta az üres üvegeket, melyek mar ki voltak keszitve a cserere.
Tudom, hogy vannak hasonlo elmenyeid, meselsz is rola, es örömmel olvasom mindig, mert visszavisznek a soraid az en gyerekkoromba is.
Kasza? Az is volt, es nagy kukorica morzsolo is, olyan tekerhetö kerekkel. Mikor nem volt, akkor kezre huzhato kis femfogu kukoricamorzsolo volt.
Hogy el ne felejtsem vilagos zöld volt a konyhaszekreny.:) Benne kis palinkas poharak is, mert disznoöleskor kellettek hajnalban azok is a hazi szilvapalinkanak. Mert ugye, a ferfiemberek igenyeltek:) Egyet hazahoztam akkor, az utcan szedett pipitereknek. Most is megvan.
A te hetveged is legyen jo, M.-nal is meleg van, es lesz is egyre inkabb.
Akácos út, ha végigmegyek rajtad én..
VálaszTörlésMentem rajta en is eleget, de most mar alig latok akacot. Itt a nyugati csücsökben kevesebb van belölük.
Törlés