2026. június 22., hétfő

Egy meleg vasárnapról











 

                      




Vasárnap délelőtt 52.1C az erkélyemen, óh jaj, mi lesz még itt velünk őszig?! 
Hamarosan elindulunk, majd meg is érkezünk. A kerthelyiségben sok-sok növény van, és várakozás közben nézegetem őket.
Felettünk kifeszített napernyők, alattuk mi vagyunk egy kicsit védve a fénytől. Mellettem rozmaring bokor, és én a tűszerű leveleit sülő húsra képzelem, és hol máshol, mint éppen azon a helyen.
Három pincérnő együtt hangosan felnevet. Jó kedvük van, sem a sok munka, sem a  nagy meleg nem veszi el a vidámságukat, és ezt felismerve, mosolyra húzódik a szám.
Előttünk ásványvíz van, és éppen a Theodora nevű. Mindig is úgy éreztem, hogy  az elnevezése telitalálat. A víz ebben a hőségben, ahogy a neve is mondja: "Isten ajándéka".
Majd fagyi kanalazása, kávézás, és egy tőlem pár méterre lévő karonülő pici gyerek nézegetése következik. A tarkóján a haja izzadtságtól nedves, a lába megállás nélkül kalimpál, az apuka közben ringatja, és biztos kezekkel tartja.
Egy hölgy előveszi a legyezőjét, és  a csuklója elkezd kitartóan mozogni.
A telefonom akkor éppen 33C-t mutat Sopronban, de én többnek érzem, csalóka  a hőmérséklet érzete.
Időnként megtörlöm a homlokom, és mikor a nedves papírzsebkendő elkezd már  szakadozni, újat kell elővennem.
Kijövetelünkkor egy pillantást vetek még az étteremmel éppen szemben lévő volt gimnáziumom épületére, amely alig látszik a magas a fáktól. Én azonban kívül is és belül is jól ismerem, és ezt a tudásomat a fák nem törölhetik ki.
Még valami: tegnap itteni idő szerint 10:25-kor megkezdődött a csillagászati nyár.

18 megjegyzés:

  1. A Balatonnál is nagyon meleg volt, tennivalóm ugyan számlálhatatlan, de le-lebicikliztem a vízhez, felüdülést vágyva. Hááát.... Talán még kora reggel frissítő volt. Nagyon alacsony a víz, egy kiadós napozással felér a begyaloglás. Úszás közben, a mély vízben leeresztve a lábam, kerestem, hol hűs már a tó. De épp csak a bokámnál volt kicsit érezhető. A kicsi gyerekeknek ideális, a part szélén a kis vízben tapicskoltak.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. rhumel voltam, lemaradt.

      Törlés
    2. Számomra a vizet a fürdőszobában a zuhanyozás jelenti,, és az utóbbi 3 napon át felhalmoztunk 16 üveg ásványvizet is.
      Neked ott volt és gyakran van a Balaton, de ahogy olvasom a vízben való gyaloglás és a bokád körüli lehűlés várt ott is rád.
      Tudom, mert írtad, hogy tegnap a konyhában olyan feladat várt rád, ami szintén meleggel járt.
      A szobában ahol írok 29.1 fok van, és nem a levegő lehűlése várható később sem bent, sem kint.
      Most olvastam éppen, hogy hétvégére jön a 40C.
      A gyerekeknek jó a tapicskolás, jó lehetett őket nézegetned.

      Törlés
    3. Tudtam, hogy te vagy, a témádból is azonnal kiderült számomra.:)

      Törlés
  2. Napon ne nézd a höt. Megtevesztő. Csak árnyékban szoktuk.esetleg egy napetnyő lehetne az erkélyen!²

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Az erkélyemen a hőmérő érzékelője a napon lóg. Délelőtt pedig süti a Nap azt a helyet. Minden szobám keleti fekvésű. Már árnyékban van az erkély, és 34.1 fok van ott éppen most. A képen lévő szám egy kis tényközlés, hogy mi van a napsütésben.
      Napernyőm nem lesz, majd a délelőtti napsütéseket átvészelem. Télen hova tegyem, kint pedig nem szeretném hagyni.

      Törlés
    2. A napernyőt össze is lehet csukni! meg mozgatható is. Ugy vettem észre hogy bosszantod (hergeled) magad a napsütötte hőmérőd magas számával... csak azért irtam. És a hőt árnyékban mérjük, csak az a valós érték. Én egyébként napsütötte erkély idején lehúzom a redőnyt! (nem mérem a fokokat se napon se árnyékban:)

      Törlés
    3. Ez a " hergelés " szó nagyon beivódott a köztudatba, és nem akarom, hogy bármi közöm is legyen hozzá se másra, se magamra alkalmazva.
      A redőnyeim szintén lehúzva, és nem csak napsütésben, hanem még most is. Inkább elvagyok a félhomályban délután is( szeretem), mert reggel újra kezdhetem majd a lehúzogatást, aztán a felhúzást. Nem akarom.
      A digitális hőmérőm itt van 30-40 cm-re tőlem, és egyfolytában mér, vagyis teszi a dolgát kinti és benti hőmérséklet ügyben. Nem tudom úgy irányítani a szemem, hogy rá ne nézzek időnként, annyira közel van.
      Nem tudatosan járok méregetni a hőmérsékletet napon vagy árnyékban.:)
      Napernyő tényleg nem kell, ha van redőnyöm. Délután ülök csak ki az erkélyre, mikor árnyékos.

      Törlés
    4. azért tettem zárójelbe, mert nem is tudtam biztosan hogy igy van-e, de már másodszor látom nálad! Bocsánat, nem sértésnek szántam, én nem érzem sértőnek a szót, ha magamra mondanám, persze öniróniával tenném, és nem tudok a közkeletűségéről se)Egyébként az én erkélyem fekvése is hasonló, csak délelőtt sütne be a nap picit - ha hagynám ! :) most nem értem , hogy akkor lent van a redőnyöd vagy fent. Az tény hogy mindig árnyékban kell mérni a hómérsékletet , nem én találtam ki, és nem is akarlak "froclizni" vele. Bocs ha ez a szó is zavar. De ilyen, elég tág a szókincsem, és vannak szélsőséges mozzanatai:) Bocs. Nem tudok másképp beszélni. Vagy akkor elhallgatok.

      Törlés
    5. Dehogy hallgass el! Jó, ha írsz nekem, csak már nem tudok úgy írni, hogy tényleg megérts, hogy milyen is vagyok, mit is akartam valójában, nem is úgy gondoltam... stb.
      Annyira vigyázok, igyekszem csak tényeket közölni szándékosan, még a valós érzelmeim is kihagyom belőle, ha írok neked. Azt akarom, hogy egyértelmű legyek, és mégsem megy. Majd fejlődöm, ha tudok.
      Írj és beszélj úgy itt, ahogy tudsz és akarsz. Nagyon rossz lenne, ha eltérnél a megszokottadtól.
      A "froclizás" szó jó, benne van minden, szeretem is, és is nem zavar. A szókincsem része.
      A sértettségtől távol állok, bár volt már, hogy megvolt bennem a távolságtartás igénye, de végül mindig módosul ez az érzés bennem, és jó irányban. Most is írunk egymásnak, és nem is szeretném, ha nem így lenne..
      Ha a közkeletűségre gondolsz, az arra vonatkozik, hogy a "hergelés" benne van a köztudatban? Igen, úgy érzem benne van, egyik párt hívei vádolják ezzel a másikat. Olyanalaposan, kölcsösen és nem megválogatott szavakkal állítják a másikról, és bizony nem is alaptalanul. A hergelést és a hergelődést nem szeretem. Na, ennyit részemről a politika-féléről.:) Mert ez olyan " féle" volt most.
      A redőnyöm mindig lent van napsütésben is, és akkor is, ha elmegy a Nap.
      Éjjel-nappal! Nem akarok a rendszeres húzogatásokkal foglalkozni. Marad lehúzva, és nem zavar a félhomály. Sőt!

      Törlés
    6. Köiszönőm.akkor szent a béke!

      Törlés
  3. "megkezdődött a csillagászati nyár" . Én ezt úgy fordítom magamnak, hogy végre el lehet kezdeni visszaszámolni, mostantól rövidülni fognak a napok és egyre közeledik az ősz:) (PDL)

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Én is kapaszkodom már mindenbe, ami egy kicsit is az őszre, főleg számomra a kedvenc telemre utal.
      Hurrá, rövidülnek a napok! Egyszer csak december lesz, és itt lesz a már 4 órakor is meglévő sötét. Az "egyszer csak" humor egyelőre, mert addig még izzadni fogunk eleget.
      Izzadok...Majd megyek a zuhanyozni, hogy készen legyek vele a TV-zésemre.

      Törlés
    2. Úgy, örülök, hogy ebben a témában társra találtam:)) (PDL)

      Törlés
    3. Társad vagyok és leszek, nem fogok már változni.
      Eddig is így gondolkoztam az évszakokról. Fordítva működünk mint a nagy többség, de lagalább nem vagyunk egyedül a véleményünkkel. Széllel szemben egyébként nehéz...:), de már megszoktam.
      A magyarázkodás kényszere sincs már bennem. Az sem, hogy miért van így, meg hogy is gondolom ezt, sőt az sem, hogyan jutottam el idáig, hogy a telet szeretem.:)

      Törlés
  4. Liebe Eva,

    beim Lesen konnte ich die Hitze förmlich spüren. 52 Grad auf dem Balkon sind wirklich kaum vorstellbar. Umso schöner fand ich die kleinen Szenen, die du eingefangen hast: die lachenden Kellnerinnen, das Kind in den Armen seines Vaters, die Dame mit dem Fächer und das kühle Mineralwasser, das seinem Namen alle Ehre macht.

    Besonders berührt hat mich dein Blick auf das ehemalige Schulgebäude. Manche Orte verschwinden hinter Bäumen, neuen Fassaden oder den Jahren, die vergangen sind. Und doch bleiben sie in uns lebendig. Man kennt jeden Winkel, jede Erinnerung, und kein Baum der Welt kann dieses Wissen verdecken.

    Dein Beitrag zeigt wieder einmal, dass selbst ein heißer Sommertag aus vielen kleinen Augenblicken besteht, die es wert sind, wahrgenommen zu werden. Vielleicht sind es genau diese Momente, die uns später in Erinnerung bleiben.

    Ich wünsche dir viele schattige Plätze, ein kühles Getränk und einen Sommer, der trotz aller Hitze noch genügend Raum für schöne Entdeckungen lässt.

    Herzliche Grüße
    Anette

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Liebe Anette! Die Sonne schien auf den Thermometersensor, aber 52 Grad sind echt viel! Ich musste ein Foto machen, weil es einfach unglaublich war.
      Das Restaurant, in dem wir waren, feierte Geburtstag. Wir wussten das vorher nicht und sind trotzdem hingegangen. Aus irgendeinem Grund war es total voll, deshalb arbeiteten die Kellner und Kellnerinnen ununterbrochen. Ich sah sie herumrennen, und als sie anfingen zu lachen, waren sie so nett. Es war heiß und anstrengend, und trotzdem haben sie gelacht! :)
      Ja, ich habe auf die kleinen Dinge geachtet. Ich habe einen ähnlichen Ventilator, um eine Brise zu erzeugen, aber ich benutze ihn nicht. Ich habe ihn mal in einem chinesischen Restaurant geschenkt bekommen. Ich werde ihn suchen, aber ich werde ihn nur zu Hause benutzen.
      Ich habe zu Hause kein Mineralwasser namens Theodora, aber wir trinken es oft in Restaurants. Nächstes Mal werden wir es auch im Laden kaufen. Es kommt aus der Nähe des Plattensees, und daraus wird Mineralwasser hergestellt. Und der Name ist perfekt. Ich weiß nicht, wer es erfunden hat, aber es verdient Lob. Es gibt viele Dinge, die ein Geschenk Gottes sind, und Wasser gehört definitiv dazu.
      Ich habe meine Schulzeit geliebt. Es war schön, dort zur Schule zu gehen. Zwischen dem Restaurant und der Schule liegt nur ein Park, also nicht weit. Als ich noch Schülerin war, saßen wir nach dem Unterricht oft in diesem Park. Am Sonntag, als wir das Restaurant verließen, kamen diese Erinnerungen wieder hoch.
      Das kleine Baby war süß, ihm war es zwar heiß, aber er hat es gut ausgehalten.
      Ich wünsche dir auch alles Gute für den Sommer. Ich weiß nicht, wie das Wetter bei dir ist, aber hier ist es brütend heiß!
      Alles Liebe, Éva

      Törlés

zene

x

Tájékoztatás

Az Éva című blogon található képek saját fotók.

E-mail címem: editis@citromail.hu