2026. június 22., hétfő

Egy meleg vasárnapról











 

                      




Vasárnap délelőtt 52.1C az erkélyemen, óh jaj, mi lesz még itt velünk őszig?! 
Hamarosan elindulunk, majd meg is érkezünk. A kerthelyiségben sok-sok növény van, és várakozás közben nézegetem őket.
Felettünk kifeszített napernyők, alattuk mi vagyunk egy kicsit védve a fénytől. Mellettem rozmaring bokor, és én a tűszerű leveleit sülő húsra képzelem, és hol máshol, mint éppen azon a helyen.
Három pincérnő együtt hangosan felnevet. Jó kedvük van, sem a sok munka, sem a  nagy meleg nem veszi el a vidámságukat, és ezt felismerve, mosolyra húzódik a szám.
Előttünk ásványvíz van, és éppen a Theodora nevű. Mindig is úgy éreztem, hogy  az elnevezése telitalálat. A víz ebben a hőségben, ahogy a neve is mondja: "Isten ajándéka".
Majd fagyi kanalazása, kávézás, és egy tőlem pár méterre lévő karonülő pici gyerek nézegetése következik. A tarkóján a haja izzadtságtól nedves, a lába megállás nélkül kalimpál, az apuka közben ringatja, és biztos kezekkel tartja.
Egy hölgy előveszi a legyezőjét, és  a csuklója elkezd kitartóan mozogni.
A telefonom akkor éppen 33C-t mutat Sopronban, de én többnek érzem, csalóka  a hőmérséklet érzete.
Időnként megtörlöm a homlokom, és mikor a nedves papírzsebkendő elkezd már  szakadozni, újat kell elővennem.
Kijövetelünkkor egy pillantást vetek még az étteremmel éppen szemben lévő volt gimnáziumom épületére, amely alig látszik a magas a fáktól. Én azonban kívül is és belül is jól ismerem, és ezt a tudásomat a fák nem törölhetik ki.
Még valami: tegnap itteni idő szerint 10:25-kor megkezdődött a csillagászati nyár.

2026. június 21., vasárnap

Tündérek között



        


Sopronban az Erzsébet-kertben június közepén kisgyermekes-családos rendezvényt szoktak rendezni, és Tündérfesztiválnak hívják. 
Idén ez már a 19. alkalom volt, tehát hagyománynak is lehet nevezni.
A gyerekek játszhatnak, meséket hallgathatnak, ügyességüket bizonyíthatják, és lehet manóknak vagy tündéreknek is öltözni.
Mondja valaki, hogy a tündérek nem közöttünk járnak. 
A kicsik szárnyakat kapnak, figyelnek, a kislányok pörögnek-forognak a szoknyájuk libbenését is nézve, közben a valódi és az álomvilágot fedezik fel.
Angyali titkokat még nem tudnak, őket kezelik a felnőttek megismerendő kis titokként. 
Olyanokként, akineknek a kezét még fogni kell, és segíteni is nekik, hogy azok a nagy szárnyak le ne húzzák őket.

2026. június 20., szombat

A gyermekekről


A gyereknevelés és tanítás során az a legfontosabb, hogy egy gyerek mindig tudja, akkor is szeretik őt, ha nem tökéletes, és hogy ezen képes javítani. Ez olyan bizalom a felnőtt részéről, amit minden korú gyerek megérez. Hogy hisznek benne. Tévedhet és hibázhat. Nem kell tökéletesnek lennie. A világ sem az.

Tari Annamária 



Három olyan dolog van, amelyet mindig eltanulhat a felnőtt a gyerektől: hogy kell ok nélkül örülni, hogy kell mindig valamilyen foglalatosságba merülni, és hogy kell kíméletlenül kiharcolnia magának azt, amit ő akar.

Paulo Coelho


A gyermek világra nyitott lény. A simogatásra simogatással, a jókedvre jó kedvvel, tevékenységre tevékenységgel felel.

Mérei Ferenc



Egy gyermek élete olyan, mint egy papírlap, melyen minden arra járó nyomot hagy.

 (kínai közmondás)



A munka várhat, amíg megmutatod a gyermeknek a szivárványt, de a szivárvány nem fogja megvárni, hogy elvégezd a munkát.



A gyerekek nem mindig hallgatnak a felnőttekre, de utánzásban még soha nem hibáztak.



Ha az evolúció valóban létezik, hogyan lehet, hogy az anyáknak csak két keze van?  

Milton Berle



Minden gyermek egyedi, és mint ilyen, joga van elvárni
személyisége tiszteletben tartását.
Szüksége van arra, hogy saját ritmusának megfelelően
éljen és pihenjen.
Joga, hogy ne legyen mindig tiszta és tökéletes.
Joga van hibázni.
Szüksége van a feltalálásra és alkotásra.
Szüksége van esztétikai érzelmekre.
Joga van bármiféle tudás megszerzésére.

Celestin Freinet












2026. június 19., péntek

"Maradj hát mindörökre szép..."





Az örök, viszonzatlan szerelem... Vajon mindenkinek az életében létezik egy hiába vágyott  "Júlia"?
Az örök szó használatával azt akartam írni, hogy mindig volt és lesz is, mióta létezik a szerelem, márpedig létezik. 
Volt egy viszonzatlan szerelem az én életemben is, de elmúlt, és így már nem is lehet azt mondani rá, hogy örök. Amikor benne voltam, akkor nagyon megszenvedtem.
Hogy most azt mondhatom, hogy mégis szép volt, bizonyára éppen a beteljesületlensége miatt van így. Semmi nem rombolhatta le azt, amit felépítettem magamban egy elérhetetlenről.  ("Maradj hát mindörökre szép...")
Mikor már tudtam, hogy reménytelen marad, akkor az észt kellett előtérbe helyeznem, és ez volt a legnehezebb. A szerelem nem kifejezetten az ész diadaláról szól. 
Aztán az idő múlása, az hogy ne lássam őt sokszor, és az új keresése lassan segített kilábalnom. Az újnak le kell győzni a régit akkor, ha felejteni akarunk, és ha nem sikerül, az baj. A múlt és minden ami ezzel jár, nem uralhatja a jelent. 
Elkopnak ezek a szavak is, ha ismételgetjük őket, de mégis igazak maradnak.
Pár mondatot nagyon leegyszerűsítve leírni most könnyű volt, de napokat és éveket élni így már nem volt az. 
Az elmélet és a gyakorlat sokszor nagyon nem egyezik.

Zorán nagyon jól énekli a dalt, hogyan is tenné másképp, hiszen az övé ez a dal 1987-től és azóta is. Egy kattintással ő is meghallgatható.
Most mégis Ember Márk az, akinek a hangjával szívesen hallgatom, és bizony szívesen nézegetem közben őt magát is.:)  
A dal lényegének mélyebb megértése miatt is van itt most a fenti YouTube-os videó.
Egy kis megjegyzés még a végére: ilyen fogak kellenének nekem is, mint amilyenek neki vannak, és a fogorvosát is elfogadnám.




Szép Júlia


Pár ház volt köztünk, talán 1-2 év
és hozzád kölyök voltam még.
Féltem, ha mondanám, csak nevetnél
féltem, hogy észre vetted rég.

Hányszor indultam el hozzád
s te mindig-mindig siettél.
Hosszú autókban vártak rád
s nem hittem el, hogy nincs esély.

Emlékszem megfogadtam: nem is baj
lesz nevem, pénzem egyszer még.
Fények közt állok s halkan szól egy dal
akkor majd te is szeretnél.

De a sáros kis utcánkban
épp csak 1-2 lámpa ég.
Én mindig fáztam, ha rád vártam
tél illatát érzem én.

Ref:
Szép Júlia, szép Júlia
talán már rám sem ismernél.
Szép Júlia, szép Júlia
maradj hát mindörökre szép.

Árnyékban rejtőzik a nézőtér
a szívem hangosabban ver.
Úgy látom néha mintha itt lennél
bár tudom sosem jöttél el.

És egy távoli utcában
talán sok fényes lámpa ég.
Álom autódban rád várnak
vissza sem nézel már rég.

Ref:
Szép Júlia, szép Júlia
talán már rám sem ismernél.
Szép Júlia, szép Júlia
maradj hát mindörökre szép.



Zeneszerző: Gerendás Péter
Szövegíró. Sztevanovity Dusán
Előadó: Ember Márk

2026. június 18., csütörtök

Fénylő "nyakláncok"

      

       
    
       

        
        
       


       


Aznap már voltak bárányfelhők, de később az én kedvemet keresve elkezdtek gyülekezni a sötét felhők is. Azok a szép, tintakék és esőt ígérők, amikor még egy kis harc is folyik közben a napsütéssel.  
A legszebb az volt az úton, amikor valamilyen fényes nyaklánc-félék keveredtek bele a sötétedő égboltba. A távvezetékek tartóoszlopai közé kifeszített huzalokat sütötte meg még a maradék fény. 
Már messziről észrevettem, hogy égi ékszerbolt kirakata vár majd rám: kék bársonyon arany ékszer, mely mindig szép párosítás.
Fogytak a kilométerek, végül a közelükbe értünk, és volt akkora szerencsém, hogy még mindig ragyogtak. Percekig mentünk mellettük, és mégsem fogytak.
Elhagytuk végül őket, de a felhők megmaradtak, és egy kis eső is érkezett a nagy előkészület után. Erre mondják, hogy nagyobb volt a füstje, mint a lángja.
Az ablaktörlőnek a megérkezett eső nem sok feladatot adott, a fénypontokat pedig végül az autók piros hátsó lámpái adták.
Aztán hamar bealkonyodott, és mi is gyorsan hazaértünk.


napfény sugara
felhő-esernyő alól
alkonyba csúszott


(Szakályné Nagy Irén)

2026. június 17., szerda

Vasárnap délután













Ami jó, azon ne változtassunk, hanem inkább ismételjük meg. A múltkori grillparty jól sikerült, és a kérés az volt, hogy legyen egy új, és lett is.
M. fiatalabbik fia és családja szervezte és csinálta most is náluk.  Újra 7-en gyűltünk össze, és ebben a létszámban a pici fiú is benne volt.
Az időjárás tökéletes volt, sem nem meleg, sem nem hűvös. A Nap is sütött, kint tudtunk ülni, és közben készült a délutáni ebédünk.
A  fiúcskánk játszott, evett, ivott, beszélt, könyvet "olvasott". Játéka van rengeteg, több is mint kellene, de látszik rajta, hogy ismeri, használja és szereti is őket. 
A legkedvesebb játék, és egyben a legérdekesebb továbbra is egy az asztalról megszerzett papírszalvéta gyűrögetése volt.
Le lehetett ejteni a földre is, majd hosszan nézve jelezni, hogy valakinek fel kell venni onnan, hogy tovább lehessen majd markolászni és gyűrögetni.
Aztán jóllakottan be lehet menni a szobába, majd újra kijönni, végül valaki ölébe belefészkelődni, de csak pár percnyi pihenőre.
Mert hosszan egy helyben ülni nem lehet...

2026. június 16., kedd

Cseresznyefák










           
 
             
                                      



M. öccsének vannak cseresznyefái. Elmentünk hozzá beszélgetni, majd később vele együtt cseresznyét szedni, és természetesen közben enni is belőle. 
A fákról tettük egyenesen bele a szánkba (nem volt soha permetezés), és egy  táskába is pakoltunk belőle, hogy hétvégén legyen miből otthon is szemezgetnünk.
Már így is szép lett volna az az egy óra, amit ott eltöltöttünk, de kaptunk ráadásként egy nagy búzamezőt is, és benne még csak nem is rejtőközködve kéklő búzavirágokat. Gyerekkorom virágai, mert alig láttam őket azóta, és a felnőttkorom egyik kis hiányaként tartom őket számon.
Cseresznyelével festett ujjal, a számban még egy maggal átnéztem közben egy közeli barackfára. 
Aztán odamentem hozzá, és alá is álltam. Ilyenkorra még nem érett meg a gyümölcse, de így zölden is hívott minket, hogy visszatérhessünk majd később hozzájuk.

zene

x

Tájékoztatás

Az Éva című blogon található képek saját fotók.

E-mail címem: editis@citromail.hu